-
Diabetes je epidemie!
Víte o tom? Pardubice – V Pardubicích proběhl IX. sjezd diabetiků České republiky. Do hotelu Zlatá štika přijelo přibližně devadesát lidí z celé republiky, kterých se tato problematika týká. Na akci,… Číst dál -
Glykemický index potravin
Glykemický index potravin je číselný údaj, který vyjadřuje účinek příslušné potraviny na zvýšení hladiny glukózy v krvi ve srovnání s referenční potravinou tj. glukózou samotnou. Čím vyšší číslo GI, tím… Číst dál -
Diabetes je epidemie!
Víte o tom? Pardubice – 22.11.2012 byl v Pardubicích zahájen IX. sjezd diabetiků České republiky. Do hotelu Zlatá štika se sjelo přibližně devadesát lidí z celé republiky, kterých se tato problematika… Číst dál -
Alternativní sladidla
Dietních potravin s umělými sladidly nabízejí obchody nemalé množství. Lákají nás na nízký obsah jednoduchých cukrů, avšak nelze je konzumovat bez rozmyslu. V porovnání s ostatními potravinami totiž často obsahují… Číst dál
- 1
- 2
- 3
- 4
Příznaky diabetu
Základním příznakem diabetu je zvýšené močení: diabetik mnohdy vyloučí víc než dva až tři litry tekutiny (v noci chodí na toaletu i čtyřikrát). Druhým základním příznakem je s tím spojený vyšší příjem tekutin. Přestože ovšem diabetik pije více než jiné lidé, stále pociťuje sucho v ústech. Navíc se vzhledem k velkým ztrátám energie často cítí oslabený a nevýkonný, někdy dokonce i hubne. Léčba všechny tyto příznaky do značné míry odstraní.
Pokud je diabetik dekompenzován a hladina jeho krevního cukru je tedy příliš vysoká, může se u něj objevit
- svědění v genitální oblasti
- nehojící se hnisavé infekce na kůži.
V takovém případě je nutné ihned navštívit diabetologa.
U diabetu prvního typu je nejzávažnějším stavem takzvané ketoacidotické kóma
- bezvědomí způsobené zvýšením glykémie, dehydratací a okyselením organismu,
které nemocného ohrožuje na životě a vyžaduje tedy okamžitý převoz do nemocnice. Podobný stav se u diabetu 2. typu se nazývá hyperosmolární hyperglykemické kóma.
Diabetes je epidemie!
Víte o tom?
Pardubice – 22.11.2012 byl v Pardubicích zahájen IX. sjezd diabetiků České republiky. Do hotelu Zlatá štika se sjelo přibližně devadesát lidí z celé republiky, kterých se tato problematika týká. Chybět na akci, která se koná po čtyřech letech, pochopitelně nebude ani předseda Svazu diabetiků ČR Vladimír Horák (na snímku) či místopředseda Jaroslav Novák.
Gestační diabetes
Gestační diabetes je označení pro diabetes mellitus vznikající v těhotenství. Objeví se zhruba u tří až osmi procent těhotných, přičemž důvod jeho vzniku není dosud spolehlivě objasněn. Předpokládá se, že za to mohou hormonální změny v těhotenství a relativní nedostatek inzulinu (placentární hormony snižují účinek tohoto hormonu a zvyšují tak rezistenci na něj).
Častěji postihuje ženy z některých etnických skupin a ty, u nichž se v rodině vyskytuje diabetes. Nemusí se projevit žádnými příznaky, proto během těhotenství podstoupí vyšetření každá žena. Vzhledem k vyšším hladinám glukózy se totiž plod zvětšuje více, než je běžné, což může vést k potížím během porodu (častější porodní zranění dítěte i rodičky). Dětem žen s neléčeným gestačním diabetem později také hrozí obezita.
Přestože gestační diabetes po narození dítěte většinou zmizí, takto postižené ženy mají o 20 až 50 procent vyšší riziko diabetu 2. typu v průběhu následujících pěti až deseti let (lze jej ovšem snížit udržením přiměřené tělesné hmotnosti a pravidelnými pohybovými aktivitami.
Komplikace diabetu
Porušená schopnost udržet hladinu glukózy (glykémie) v normálních mezích může za současného nedodržování léčebného režimu způsobovat řadu potíží. Krátkodobé souvisí s hladinou glykémie (hypoglykémie a hyperglykémie), dlouhodobé jsou důsledkem několikaletého negativního působení vysoké koncentrace krevní glukózy v tkáních, jehož důsledkem je často zhoršení či úplné ztráta funkce některých orgánů. Tyto komplikace lze rozdělit na:
- neurologické (diabetická polyneuropatie): poškození nervových vláken (zejména periferních nervů) způsobuje ztrátu kožní citlivosti, poruchu inervace vnitřních orgánů, ale i značně nepříjemné bolestivé projevy (pálení, brnění)
- oční (diabetická retinopatie): z poškozených drobných cév oční sítnice unikají do sklivce součásti krevní plazmy a posléze i krev, výsledkem může být i úplná slepota
- poškození velkých cév (ischemická choroba): diabetiky častěji ohrožují aterosklerotické změny zodpovědné za ischemickou chorobu srdeční (riziko infarktu myokardu) i za ischemickou chorobu dolních končetin (zánětlivé defekty mohou skončit amputací končetiny)
- poškození ledvin (diabetická nefropatie): při postupném zhoršování jejich funkce hrozí i ledvinové selhání (pak je nutná doživotní dialýza či dokonce transplantace ledvin).
Diabetická mikroangiopatie
Diabetická mikroangiopatie postihuje drobné cévy především v ledvinách (nefropatie) a v očích (retinopatie). Vzniká asi u třetiny lidí s diabetem 1. typu po 10 letech nemoci a u zhruba 10 procent diabetiků 2. typu. Postižení drobných cév zhoršuje filtrační schopnost ledvin, v moči se objevuje albumin a později i další typy bílkovin. Postupem doby začnou nezvratně selhávat ledviny a nakonec je diabetik odkázán na hemodialýzu, případně transplantaci.
Diabetická retinopatie postihuje především vlásečnice v oční sítnici, na kterých vznikají výdutě (mikroaneurysma), které později začnou praskat a dochází k častému krvácení do sítnice i sklivce. Nemoc může skončit odchlípením sítnice a slepotou (riziko oslepnutí je u diabetiků zhruba patnáctkrát až dvacetkrát vyšší). Každý diabetik by si proto měl alespoň jednou za rok nechat vyšetřit oční pozadí. Prevence diabetické retinopatie spočívá v optimální metabolické kompenzaci, v časných stadiích je třeba podstoupit laserovou fotokoagulaci zabraňující trvalému poškození zraku. Dříve se předpokládal i příznivý účinek léků na zpevnění cévní stěny, dnes se ale nepovažuje za prokázaný.
Diabetická neuropatie (poškození nervů následkem trvalé hyperglykémie) je nejrozšířenější pozdní komplikací diabetu. Obvykle se projevuje poruchou citlivosti dolních končetin – nejčastěji symetricky na obou nohou v místech, kam sahají gumičky ponožek. Neuropatie nemusí mít žádné příznaky, pokud se projeví, jde o mravenčení, brnění a pálení prstů u nohou v klidu (zejména v noci). Nemocný postupně začne trpět i klidovými bolestmi, křečemi v bércích a nakonec i úplnou ztrátou citlivosti nohou (nevnímá tlak, teplo či bolest). Později se tvoří různé defekty (neuropatický vřed apod.), zejména na místech vystavených největšímu tlaku.
Důležitá je proto pravidelná kontrola nohou: čím dříve se neuropatie diagnostikuje a léčí, tím je větší naděje na úspěch. Každý den si je včetně plosek prohlížejte (i za pomoci zrcadla) a každou, i sebemenší oděrku či ranku pečlivě ošetřete. Denně si je také myjte vlažnou vodou a jemným mýdlem, poté je osušte měkkým ručníkem (hlavně mezi prsty) a kůži natřete hydratačními krémy. Nechoďte naboso (nohy tak chráníte před poraněním), vhodná je naopak pohodlné, dostatečně široké (nejlépe kožené) boty na pevné podrážce. A pravidelná každodenní gymnastika nohou zlepšuje jejich prokrvení i svalovou funkci – speciální cviky vám doporučí lékař, který by také měl pravidelně kontrolovat citlivost nohou, případně vás odeslat na specializované neurologické vyšetření. Součástí prevence a léčby neuropatie je dobrá metabolická kompenzace cukrovky, její následky zmírňují některé léky.