Dětský diabetes

U dětí je obvykle diagnostikován diabetes mellitus prvního typu – vinou této nemoci organismus navždy ztratí schopnost vyrábět hormon inzulin, bez něhož neumí hospodařit s glukózou (krevním cukrem), zdrojem energie pro tělesné buňky. Bez dodání inzulinu zvenčí by nemocné dítě brzy zemřelo.

Příznakem diabetu u dětí je hubnutí, časté močení, světlá a lepkavá moč, velká žízeň a únava. Léčbou spočívající v aplikaci inzulinu a úpravě životního stylu dítěte lze omezit zdravotní potíže na minimum. Nemoc pak dítě neomezuje víc, než je nezbytně nutné, takže se může plnohodnotně zapojit do dětského kolektivu. Trávicí šťávy inzulin likvidují, nelze jej tedy užívat ve formě prášků - musí se dostat rovnou do krve. Podává se většinou inzulinovým perem s jemnou jehličkou, na kterém se snadno nastaví přesná dávka. Dalšími možnostmi jsou inzulinová stříkačka nebo inzulinová pumpa. Inzulin se obvykle užívá v pěti dávkách, které pokryjí potřeby organismu během celého dne.

Aplikace inzulinu je poměrně jednoduchá, složitější je odhadnout jeho potřebné množství. Záleží totiž nejen na čase, objemu a složení jídla, hmotnosti dítěte, jeho fyzické kondici a zdravotním stavu, ale i na fyzické námaze. Děti vidíme neustále v pohybu, takže jsou v tomto ohledu nevypočitatelné. Proto je u nich nutné několikrát denně zjistit aktuální hladinu krevního cukru v krvi (glykémii). Správnou dávku inzulinu si dítě dokáže vypočíst až kolem dvanácti let, do té doby mu musí pomáhat rodiče nebo učitelé. Děti užívající inzulin mohou jíst skoro všechno, a to v pravidelných šesti dávkách – kromě tří hlavních jídel mají mít ještě dopolední a odpolední svačinu a druhou večeři.

Místo pro vaši reklamu

postavy2