Diabetes a řízení motorových vozidel
Od 15. dubna 2011 platí nová vyhláška, která upravuje podmínky zdravotní způsobilosti pro držení řidičského průkazu. U pacientů s diabetem je zpřísňuje a více než předchozí vyhláška klade důraz na prokazování „nerizikového či bezpečného chování".
Vyhláška i nadále spojuje možnost držení řidičského průkazu s posouzením celkového stavu nemocného. Navíc ale přímo vylučuje způsobilost k řízení u lidí, kteří
- za poslední rok prodělali druhou a další těžkou hypoglykémii, k jejímuž zvládnutí bylo třeba pomoci další osoby
- prodělali druhou a další hypoglykémii, která se vyskytla bez varovných příznaků nebo si je žadatel nebo řidič neuvědomoval.
Pro řidiče neprofesionály platí, že 12 měsíců po první a těžké hypoglykémii (vyžadující pomoc druhé osoby) je možné přiznat způsobilost k řízení pouze na základě odborného vyšetření. Totéž platí pro pacienty s orgánovými komplikacemi diabetu.
- užívá-li léky potenciálně způsobující hypoglykémii, ale v posledním roce neprodělal žádnou těžkou hypoglykémii (vyžadující pomoc druhé osoby)
- neexistují zdravotní komplikace v souvislosti s diabetem
- uvědomuje si hypoglykémii nebo její varovné příznaky
- je schopen doložit pravidelné měření glykémie (alespoň dvakrát denně) a rozumí rizikům, která hypoglykémie přináší v souvislosti s řízením.
Podmínkou zdravotní způsobilosti je vždy pravidelná (nejméně jednou za tři roky) lékařská kontrola zdravotního stavu lékařem příslušné specializované způsobilosti.