Pohyb s diabetem

U diabetu 2. typu je fyzická aktivita v kombinaci s dietou stejně důležitá, jako léčba pomocí léků. Člověk s tímto onemocněním však bohužel mnohdy raději bere více léků, než aby přistoupil na zvýšení tělesné zátěže. Pravidelný pohyb přitom v našem mozku uvolňuje endorfiny (hormony navozující dobrou náladu), zvyšuje HDL (ten hodný) cholesterol, snižuje krevní tlak a podporuje redukci hmotnosti. Může dokonce zcela zabránit podávání inzulinu, popřípadě oddálit zahájení jeho aplikace.

Stejně jako zdravým jedincům i diabetikům odborníci doporučují, aby cvičení začínalo aerobní aktivitou (například pěti až desetiminutovou chůzí či odpočinkovou jízdou na kole), jejíž součástí by mělo být protažení svalových skupin využívaných při vybraném sportu. Tím se svaly, srdce a plíce připraví na následující vzrůstající intenzitu zátěže. Na konci cvičení by mělo dojít k pěti až desetiminutovému zklidnění, aby se tepová frekvence dostala na úroveň před jeho začátkem.

Především je ovšem třeba cvičit pravidelně, přičemž není nezbytná nadměrná námaha - příznivý účinek má i pravidelná chůze. Při cvičení nezapomínejte doplňovat tekutiny: před ním vypijte 400 až 600 mililitrů a během něj 150 mililitrů každých 15 minut. Cvičení přizpůsobte své fyzické zdatnosti a individuálním potřebám, noste při něm vhodnou obuv a okamžitě ošetřete i minimální poranění nohou.
Fyzická aktivita u lidí s diabetem s sebou nese určitá rizika, ani komplikace ovšem nemusí být důvodem k jejímu ukončení (to ale neznamená, že je nemusíte probrat s dietologem).

Místo pro vaši reklamu

postavy2