Příčiny diabetu
U diabetu 2. stupně je těžké říci, nakolik je dědičný. Přesto zde souvislost se zdravotním stavem rodičů existuje: pokud jeden či dokonce oba trpí cukrovkou, je vysoce pravděpodobné, že i jejich dítě bude v pozdějším věku touto chorobou postiženo (podle některých zdrojů jde v případě obou rodičů až o 75procentní pravděpodobnost). Příznivou zprávou však je, že zdravou životosprávou lze vzniku diabetu 2. typu zabránit nebo jej alespoň o řadu let oddálit. Lidé potenciálně ohrožení diabetem by se proto měli snažit udržet si normální tělesnou hmotnost (kombinací tělesné aktivity a racionálního stravování spojeného s omezením jednoduchých cukrů a tuků).
Při nadváze či obezitě se totiž naše buňky stávají odolnými vůči inzulinu a vzniká takzvaná inzulinová rezistence. Aby pak hladina cukru v krvi zůstala v normálním rozmezí 3,5 až 6 mmol/l, musí slinivka břišní zvýšit produkci inzulinu. Pokud zároveň dochází k poruše časné fáze sekrece inzulinu, může se u člověka s nadváhou projevit diabetes, který by se při normální hmotnosti objevil v mnohem vyšším věku nebo vůbec. Nejde ovšem jen o obezitu, příčinou diabetu 2. typu bývá celkové nedodržování zdravé životosprávy (dlouhodobý velký stres, nepravidelné stravování, nedostatek relaxace atd.).
U diabetiků 2. typu by mnohdy na zvládnutí nemoci stačila dieta, pokud by snížili svoji tělesnou hmotnost. Obezitou totiž zbytečně vyčerpávají slinivku, která tím pádem postupně snižuje produkci inzulinu. Nakonec je třeba nemocného člověka léčit pomocí PAD (léky – perorálními antidiabetiky), agonisty GLP-1 nebo inzulinem.
Redukovat tělesnou hmotnost lze omezením příjmu energie (zdravější stravování) nebo naopak zvýšením jejího výdeje (pohybové aktivity), nejlépe pak kombinací obou způsobů. Výhodou pohybu je fakt, že vám začne přibývat svalová hmota, a čím jí budete mít více, tím více energie budete potřebovat i v klidu (mluví se o vyšším bazálním metabolismu), což vám opět usnadní hubnutí. Při pohybových aktivitách se navíc spaluje cukr, takže jeho hladina v krvi klesá.