Proč je u diabetiků důležitý pohyb

Fyzická aktivita je nedílnou součástí léčby pacientů s diabetem jakéhokoliv typu. Intenzivní cvičení zvyšuje citlivosti na inzulin – výsledkem jsou nižší hodnoty hladiny krevního cukru (v řadě případů je pak možné omezit dávky inzulinu). Mezi další pozitivní efekty patří omezení rizika aterosklerózy, redukce hmotnosti (zvýšeným výdejem energie a snížením nadměrné chuti k jídlu) či příznivý vliv na vysoký krevní tlak. Pravidelný pohyb zlepšuje kompenzaci diabetu, čímž zabraňuje komplikacím u lidí léčených inzulinem. Zároveň působí příznivě na pohybový aparát a také zlepšuje naši náladu (hodnotíme pak sami sebe lépe, jsme spokojenější, lépe spíme).

Mezi doporučené pohybové aktivity patří chůze, turistika, cyklistika, plavání, vytrvalostní běh, kondiční aerobní cvičení a vůbec jakýkoliv pohyb, který vás baví: lyžování, bruslení, fotbal, tenis, squash, tanec atd. Při výběru – nejlépe ve spolupráci s diabetologem – musíte samozřejmě brát ohled na svůj věk, skutečnost, zda trpíte diabetickými komplikacemi nebo jinými nemocemi, zda jste léčeni inzulinem a v kolika denních dávkách, zda jste schopni kontrolovat si krevní cukr glukometrem atd. Odborníci dnes každopádně doporučují udělat denně 10 tisíc kroků – můžete je změřit krokoměrem, jehož pořízení není finančně nákladné. 

Pohybové aktivity musí být pravidelné: nejlepší je určit si den a čas, eventuálně zamluvit místo a domluvit se s kamarádem či kolegou. Máte-li totiž stanoveny dobu a místo, hůře se budete vymlouvat, že z toho či onoho důvodu nemáte čas.

 

Hýbat byste se měli minimálně 30 minut třikrát týdně (ideálně ovšem každodenně), vhodné je dosáhnout a udržovat si tepovou frekvenci mezi 60 až 90 procenty maximální hodnoty (spočítáte si ji tak, že od čísla 220 odečtete svůj věk: je li vám tedy například 55 let, činí výsledek dané rovnice 165 a 60 procent z této hodnoty je 99 tepů za minutu).

Místo pro vaši reklamu

postavy2