Kontrola úspěšnosti léčby
Účelem léčby diabetu je takzvaná ideální kompenzace choroby, kdy je třeba dosáhnout 3 cílů:
- normálních či jim blízkých hodnot glykémie
- minimálního výskytu nebezpečně nízkých hladin krevního cukru (hypoglykémie) a úplné absence hyperglykémií s ketoacidózou
- uspokojivé hladiny takzvaného glykovaného hemoglobinu (HbA1c). Diabetikovi lze tímto způsobem zajistit plnohodnotný život, samozřejmě za cenu určitých sebeomezení daných režimovými opatřeními.
Hodnota glykovaného hemoglobinu (přesněji části této molekuly) vypovídá o stupni kompenzace cukrovky za posledních osm až deset týdnů. Zjišťuje se z vyšetření krve při kontrole u diabetologa a udává, kolik glukózy se na tuto molekulu váže (tedy z kolika procent je glykována). Z toho se odvozuje stupeň navázání glukózy na ostatní tkáně, a tím i riziko jejich možného poškození diabetem.
Díky moderním metodám kontroly lze měřit ketolátky (produkty rozpadu tuků) nejen v moči, ale i v krvi (speciální glukometry je detekují v kapilární krvi). Je to třeba udělat v případě vyšší hladiny glykémie (nad 15 mmol/l), zejména tehdy, pokud je doprovází zažívací obtíže.
Samozřejmostí je také pravidelná (alespoň jednou ročně) kontrola specifických komplikací diabetu (oční pozadí či funkce ledvin s výskytem mikroalbuminurie).